Dům pro Lejlu

individualny-projekt-domu-apex-a

O projektu

"Splnit si sny o bydlení v domovském městě Nitra a vyzvednout výjimečnost pozemku". Tak znělo zadání klientů individuálního projektu zpod Zobora. Jednalo se o transformaci stojícího rodinného domu, ve kterém klient žije, a který již svou dispozicí nenaplňuje představy rodiny a základní stavebně-fyzikální parametry.

Výzvou byl požadavek o umístění podzemního podlaží a vjezdu do garáže, docílení soukromí od sousedů a zajištění výhledu na Zobor ze společných prostor rodinného domu. A nejlépe přímo z pozemku 24/365.

Výzvy a řešení máme v APEX A rádi, proto jsme se s nadšením pustili do tvorby.

Cíle klienta

Dovolte nám v první řadě představit naše klienty, kteří měli poměrně jasnou představu pro jejich budoucí dům. Mladý manželský pár pěkných a zajímavých lidí. Leila, povoláním paní doktorka, která žije sportem a šťastným životem s manželem, podnikatelem Martinem a jejich malým Miškem. Dětsky bezprostředním a přirozeně chytrým chlapcem. Navíc, důvod byl ještě jeden. Rodinka čekala na posilu, příchod bratříčka Tomáška.

Dům měl mít několik funkcí, které jsme rozplánovali:

  • Hlavní funkce rodinného domu měla být na nadzemním podlaží s tím, že dům měl být rozdělen na noční a denní část.
  • Technické zázemí a parkování mělo být umístěno v podzemním podlaží.
  • Jelikož mladý pár má mnohočetné volnočasové aktivity, do projektu jsme měli zahrnout bohaté skladovací prostory.
  • Venkovních prostor měl být obohacen o kryté sezení s hygienickým zázemím a soukromím od okolí. Šperkem exteriéru měl být bazén.
  • Na zahradu měl být zajištěn přístup ze všech obytných místností.
  • Třešničkou na domě, měl být výhled na panorama města a vrchol Zobor.
individualny-projekt-domu-apex-a

Proces tvorby

Na začátku spolupráce jsme společně s klientem navštívili pozemek a seznámili jsme se s danou lokalitou a jejími podmínkami.

Během návštěvy jsme navnímali aktuální bydlení klienta, jeho plusy a minusy, zadefinovali jsme požadavky a prvotní nápady. Probrali jsme možnosti nového bydlení a určili jsme jeho priority. Mezi ty například patřily výhled a využití svahování.

Následoval prvotní návrh a konzultace s klientem, doplněná o připomínkování a ladění studie, které vyústilo do finální prezentace společně odsouhlasených dispozičních řešení s vizualizací.

Estetické volby

Celkový důraz u tohoto projektu byl na „lehkou“ a bezúdržbovou materiálovou bázi. Chtěli jsme, aby dům žárlil světlem a energií jako jejich majitelé.

Dispoziční řešení

Hlavní vstup do objektu jsme na základě zadání navrhli z čelní strany rodinného domu. Dispozičně jsme dům rozčlenili na dvě nadzemní podlaží.

Na prvním nadzemním podlaží je vedle vstupní části se zádveřím, chodbou, WC a schodištěm situována společenská část domu zbývající z kuchyně, jídelny a obývací místnosti s navazujícím vstupem na terasu.

Noční zóna obsahuje rodičovský trakt s koupelnou a šatníkem, dva dětské pokoje, pokoj pro hosty, samostatnou koupelnu a pracovnu.

Z čelní strany domu jsme navrhli také vstup do garáže.

U hlavního vstupu se nachází technické zázemí stavby - prádelna. Exteriér rodinného domu obsahuje kryté sezení s letní kuchyní, hygienickým zázemím v podobě WC a skladem.

1.PP obsahuje parkování, technické zázemí, sklady a prostory pro budoucí využití – například hernu.

individualny-projekt-domu-apex-a

Výsledek naší práce

V počátečním stadiu spolupráce jsme vytvořili studii moderního rodinného domu, jak jsme to cítili. Síla genia loci nám nedala na výběr. Klientův pohled na moderní architekturu a „slepá“ důvěra v nás dávali odvahu. Cítili jsme vzácnou souhru.

Funkčně jsme dům zaplnili po „okraje“. Usínali jsme s dobrým pocitem a probouzeli s novými myšlenkami… Rodil se a cibril „kus!“

Dům, zahrada, Zobor. Zobor, zahrada, dům… A tak kolem dokola.

Nádherný proces! Dům pro Lejlu.

Díky za něj.

Věříme principu empatie, v harmonii vztahu klient – ​​architekt. Člověk - Člověk.

Přejeme mnoho dětské radosti pro lidi s dětskou radostí.

Zpětná vazba od klienta

Spolupráce s APEX A předčila naše očekávání po profesionální, ale i lidské stránce. Navržený dům je moderní, ale nadčasový, obsahuje krásné propojení interiéru s exteriérem a přesně vystihuje náš životní styl.

Děkujeme,

Leila & Martin

individualny-projekt-domu-apex-a